מלגזת Towmotor בגלגולה המודרני; במקום מארה"ב - מסינגפורההיסטוריונים חלוקים ביניהם בשאלה מי למעשה המציא את המלגזה – אותה מכונה דמוית טרקטור חקלאי שאליה חובר מזלג גדול העולה ויורד על מוט אנכי, והמיועדת להרים משאות כבדים ולהובילם ממקום למקום. הוויכוח, על כל פנים, מתמקד בסופו של דבר בין שני מותגים, שניהם אמריקאיים: קלארק (Clark) מלקסינגטון שבקנטאקי טוענת כי כבר ב-1917 החלה בפיתוח מכונות עם מנגנון הרמה הידראולי, כאשר ב-1920 כבר החלה למכור את המלגזות הראשונות. המותג השני הוא טומוטור (Towmotor), חברה מקליבלנד, אוהאיו, שטוענת לבכורה, מאחר וכבר ב-1919 הציע מכונה שתוכננה לעזור בפריקה והעמסה של מיכלים מאוניות, משאיות ורכבות. ב-1933 השיקה טומוטור את המלגזה הראשונה שיוצרה באופן סדרתי, שכבר יוצרה על פי המפרט המהווה בסיס לכל המלגזות המודרניות המורכות לנו כיום. ב-1944 היתה ליצרן המלגזות הגדול בעולם.מלגזת Towmotor מקורית (ארה"ב, 1942)
על כל פנים, אין ספק שטומוטור היתה שם ממש מן ההתחלה, ובמשך עשרות שנים – עד סוף שנות ה-80' – היתה שחקן משמעותי בעולם המלגזות. ב-1965 נרכשה החברה על ידי ענק הצמ"ה קאטרפילר, וב-1992 היא הפכה ל-Mitsubishi Caterpillar Forklifts, מיזם משותף לקאטרפילר ולמיצובישי היפנית, כאשר מיצובישי הפכו לבעלים של הרוב המוחלט (80%). למעשה מאז נעלם השם Towmotor לחלוטין מדברי ימי היסטוריית המלגזות והצמ"ה האמריקאי, אך השם הטוב – ועשרות אלפי כלים שעדיין עובדים – לא נעלמו כלל.
זה עתה הוציאה חברה חדשה הממוקמת בסינגפור הודעה לעיתונות בדבר "חזרתו לתחייה של המותג האייקוני Towmotor". בהודעה אין כל מפרט טכני או פרטים נוספים לגבי היצע הכלים, למעט תמונת של דגם יחד הנקרא Towmotor 30. בהודעה נאמר כי למעשה תחיית המותג המוכר התאפשרה הודות לקבוצת משקיעים שהקימה את החברה מחדש, מן הסתם לאחר רכישת הזכויות על השם, עם כוונה "להחזיר לשוק את המלגזות המפורסמות בקשיחותן, אמינותן ושמן הטוב לאורך השנים". ספקולציות ושמועות בתחום מלמדות כי הייצור יתבצע בסין ויתבסס על טכנולוגיה שנרכשה ממיצובישי-קאטרפילר; קרי: ככל הנראה מדובר יהיה בדגמים מוכרים של אלו האחרונים, הממותגים שונה והנושאים את השם המפורסם בחזיתם.מלגזת Towmotor דגם '30', מודל 2013
בתשובה לפניית www.agrinews.co.il להנהלת החברה בסינגפור נענינו כי בשלב זה לא מתוכנן שיווק מחוץ למזרח אסיה, למרות היות שם המותג מוכר בעיקר בארה"ב, ובכלל זה לא מתוכננת בטווח הקרוב מכירה בישראל.
בכל מקרה, נחמד לגלות שיש מי שמחשיב ואף מוכן להשקיע במותג עבר בתחום המלגזות; מסתבר ששם טוב טוב לא פעם משמן (הידראולי) טוב…