,

קובוטה משקיעה בעתיד

הטרקטורים הגדולים ביותר של קובוטה כיום – סדרה M7 – מציעים עד 170 כ"ס. בקובוטה מכוונים כבר היום הרבה יותר גבוה וזו אחת הסיבות המרכזיות לדאגה הגוברת אצל המתחרות המתמחות – ג'ון דיר, CNH, AGCO ועוד

אין זה סוד שקובוטה הפכה כבר מזמן מיצרן יפני המוכר בעיקר מתום המנועים והציוד המכני הנדסי הקומפקטי לענק בתחום המיכון החקלאי; קובוטה ממוקמת כיום במקום השני בעולם (!!) מבין יצרניות המיכון החקלאי מבחינת מחזורי מכירות – שנייה רק למובילה המסורתית, ג'ון דיר האמריקאית. קובוטה העולמית מעסיקה כיום קרוב ל-40,000 עובדים והיא מגלגלת מחזור מכירות שנתי של כ-13 מיליארד יורו.

נשיא קובוטה, מסאטושי קימטה; האיש שמתיימר להציב את קובוטה בראש יצרניות המיכון החקלאי בעולם. קשה להגדיר הצהרה זו כהצהרת סרק…

אין זה סוד גם כן, שקובוטה היא כיום הסדין האדום – או הכתום, למען הדיוק – המתנופף אל מול פני קברניטי כל יצרניות המיכון והציוד החקלאי המובילות, ושהיא זו עליה משרטטים את הצלב שעל המטרה. קובוטה רכשה ב-2012 את מומחית המיכון החקלאי קברנלנד הנורבגית וב-2016 את מומחית המיכון החקלאי האמריקאית הנודעת Great Plains אשר יחד משלימות עבור קובוטה את ההיצע שחסר לה בתחום הציוד הנגרר והנישא לעיבודים, זריעה, דישון וריסוס ועבודות חציר וקש.

פס ייצור טרקטורי קובוטה במפעל היצרנית ב-Bierne

בסוף 2014 נחשפה סדרה M7 שהציעה לראשונה אצל קובוטה טרקטור עם 170 כ"ס (ושעברה רענון מקיף רק לאחרונה) ומזה כמה שנים רצות שמועות בדבר השקת סדרת טרקטורים גדולה עוד יותר, עם הספקי מנוע שיגיעו ל-200 כ"ס ויותר.
על רקע אלו מודיעה קובוטה עתה על השקעה מתוכננת של קצת יותר מ-75 מיליון יורו בהקמת מרכז פיתוח ומחקר באירופה, ליתר דיוק – בצרפת, ככל הנראה בסמוך למפעל ההרכבה של היצרנית ב-Argenteuil שליד פריז. התוכניות מדברות על פתיחת המרכז עד 2022 כאשר זה יכלול עמדות בחינה ובדיקה מתקדמות, מסלולי בדיקה וניסוי, אמצעי מדידה מתקדמים.
במקביל להקמת מרכז הפיתוח והמחקר באירופה, מתחילה בנייתו של מרכז דומה בארה"ב, שאמור להיפתח אף הוא עד 2022, כאשר שם מדובר בהשקעה מדווחת של כ-230 מיליון יורו. לגבי המרכז בארה"ב אין שום מידע רשמי וקונקרטי, אך שמועות בענף מלמדות כי מדובר במנוף המרכזי לפיתוח ציוד – ובראשם טרקטורים – גדול יותר, בעיקר עבור השוק הצפון אמריקאי הענק. ככל הנראה הכוונה ב"גדול יותר" לטרקטורים שיציעו הרבה יותר מ-200 כ"ס, וייתכן אף שציוד ממוכן נוסף.

מרכז קובוטה ב-Aerien שבצרפת